saarloosuv vlcak

Jaké vlastnosti se tedy ustálily u Saarloosova vlčáka? V exteriéru je to na první pohled zřejmé. Jde o psa velmi podobného vlku, štíhlého, lehkého v pohybu na vysokých končetinách, s vlčím výrazem v obličeji, mimikou, postojem i nesením ocasu, kvalitou srsti. Vlkošedí jedinci jsou s vlkem prakticky zaměnitelní, přípustné jsou však i zmíněná „lesní hnědá“ (bos-brown), a vzácná krémová až bílá barva připomínající zbarvení polárních vlků.

Zajímavá, a pro tradiční kynology obtížně popsatelná a uchopitelná je povaha Saarloosova vlčáka. Je to živý, temperamentní pes oplývající energií. Je velmi oddaný a věrný svému pánovi, často však jen jedinému, ignorujíce ostatní (dospělé) členy rodiny. K ostatním lidem je rezervovaný, odmítavý. Jeví se uzavřený, nedůvěřivý, introvertní. Kontaktům s cizími lidmi se raději vyhýbá, je-li na něj otevřeně zaměřena pozornost cizích lidí, znervózní. Tato opatrnost až nejistota kontrastuje s jakousi hrdostí a nezávislostí. Ani v okamžiku zjevného strachu není Saarloosův vlčák submisivní, nepodřizuje se snadno. Není však agresivní, nekouše ze strachu či z protestu. Agresivita je podle standardu vylučující vadou. Rozlišuje i mezi zcela neznámými lidmi, často se v obdobné situaci chová k různým osobám zcela rozdílně. Tento svérázný, dědičně upevněný charakter poněkud omezuje okruh lidí, kteří toto plemeno docení, kteří budou v soužití se svým psem spokojení a z přirozeného chování těchto zvířat budou čerpat potěšení. Každý vztah mezi člověkem a Saarloosem je výjimečná, exkluzivní, pro jiné nedostupná, velmi pevná vazba.

Saarloosův vlčák není vhodný pro lidi s pocitem méněcennosti, přes majestátní vlčí vzhled neposkytuje ochranu a nedodá pocit síly a moci slabým lidem. Není vhodný k výcviku obrany, agresivní chování je nežádoucí. Není mu vlastní otrocká, podbízející se poslušnost, radostné plnění povelů majitele nebo cvičitele. Soužití člověka se Saarloosovým vlčákem je spíše partnerské sžívání, oboustranné dobrovolné přizpůsobení osobnosti druhého. Saarloosova vlčáka nic nenaučíte násilím ani neodnaučíte tresty. Potřebujete však jistou důslednost, Saarloos očekává od pána stejnou míru nezávislosti a dominance, jakou vykazuje sám.

Saarloosův vlčák není rvavý, agresivní k velkým ani malým plemenům psů. Je šťastný ve společnosti psů vlastního plemene, případně československých vlčáků, severských saňových psů, ale i dalších přírodních plemen psů. V takové společnosti je velmi hravý, spontánní, emocionální, jeho jinak introvertní povaha se otevírá.

Nizozemští chovatelé sdružení v NVSWH velmi prověřují všechny zájemce o štěňata Saarloosova vlčáka, vyžadují povinné členství ve spolku, čekací doby na štěňata jsou dlouhé. Získat štěně Saarloosova vlčáka je velmi obtížné. V České republice jsou Saarloosovi vlčáci chováni od roku 2005, chov řídí Klub chovatelů málopočetných plemen psů.

(c)Jindřich Jedlička, Brno, 2009